Bridž je jako život.
Uděláš-li špatné rozhodnutí,
prohraješ!

Čtvrtky v restauraci U Kopeckých v 17:00 h.

Úvod

jg

Bridž je karetní hra. Je to nejpopulárnější hra na světě, kterou hrají milióny lidi ve všech státech světa. Hra, kterou mohou hrát pro  radost rodiny doma nebo hráči v klubech, hra kterou hrají politici, populární osobnosti i manažeři. Známá scéna z potápějícího se Titaniku, kdy nejen na horní palubě hraje orchestr, ale i v salónu dohrávají hráči v klidu svou partii bridže, jistě o něčem vypovídá. Bridž si zahráli po vyřešení Karibské krize například Kenedy s Jackelinou proti Chruščovovi s jeho ženou, velký příznivec a skvělý hráč je i známý herec Omar Sharif a mnoho dalších osobností. Stále častější je i situace, kdy dohodnete velký obchod na hřišti golfu nebo u partie bridže. A bridž je určitě snazší a levnější varianta. Ale je to i zábava na dovolenou a najdete u něj mnoho přátel.

U nás sice nejsou jako v zahraničí bridžové školy, kterými projdou milióny hráčů, ale ve větších městech jsou kluby, kam si můžete zajít zahrát. Jejich seznam a hrací dny jsou na www stránce Českého bridžového svazu. O bridži je také mnoho knih, které již možná nejsou v knihkupectví, ale právě v klubech vám podají další informace a můžete se přihlásit do kurzu. A co se týče škol, je u nás již několik gymnázií, kde se bridž vyučuje.

A v následujících lekcích se můžete naučit základy hraní tak, aby i vy jste měli z bridže potěšení a zažili u bridžového stolu spoustu malých dobrodružství.

Příklad, který ukazuje, že  bridž má jako život svoje kouzlo.

Oba v druhé rozdával Jih. (S)

 

-

 

-

Q8765432

AQ1084

AKQJ

65432

AKQJ

109872

AK

J109

KJ9

-

 

10987

 

6543

-

76532

Západ (W)

 

Sever (N)

 

Východ (E)

 

Jih (S)

Drax

 

Bond

 

Meyer

 

"M"


O tom, že bridž hrají i další známé "osobnosti" svědčí i tato partie z knihy "Moonraker", kde James Bond plní na zloducha Draxe velký slem 7 samozřejmě s rekontrem. Tedy všechny zdvihy, i když Drax má prakticky všechny vysoké karty. Bond vypracuje kára tak, že dvě malá přebije trumfem. Zpátky do ruky se vrací trefy tak, že je hraje z Jihu a dává z ruky vždy vyšší kartu než Západ. Škoda, že jste nemohli vidět, jak se Drax po skončení partie tvářil.

 

 

 

sponzoři: město Trutnov

autor stránek: Janko Vratislav