Bridž je jako život.
Uděláš-li špatné rozhodnutí,
prohraješ!

Čtvrtky v restauraci U Kopeckých v 17:00 h.

 

Co je bridž?

Bridž nepatří mezi jednoduché zábavy, ale patří na úroveň šachů, proto si těžko v dnešní době hledá příznivce. Tím ale jde o kvalitní zábavu na celý život, což se o jiných zábavách těžko dá říct. Jde o to, že na začátku hráč do sebe vstřebává postupně pravidla hry sic rychle, ale postupně zjišťuje, že nevystačí jen se základními pravidly. Je to jako v šachu, kdy hráč pochopí pohyb figur, ale logiku, strategii se učí zbytek života. Navíc bridž oproti šachům má v sobě partnerskou spolupráci a podle mého názoru si užije hráč mnohem více legrace, tak jako v životě. ANO! Víc bych přirovnal bridž
k životnímu putování, kdy rozhodnutí jedince přinese užitek či ztrátu celé dvojici či skupině lidí. Je mnoho hráčů na světě a je mnoho přístupů, které hráče vede k cíli, ale žádný z nich není přesnou kuchařkou k tomu, aby dvojici vedlo k tíženému vítězství. Můžou se posadit proti sobě ti nejlepší hráči s nejhoršími hráči, a přesto partii mají šanci vyhrát ti nejhorší, což se u šachu stát nemůže.

Výhody  a bridže

Pro mladé ambiciózní lidi se může stát prostředkem, jak se seznamovat s novými lidmi a podívat se do mnoha států, kam by se asi v životě ani nikdy nepodívali, jako se povedlo čtveřici. Michal Kopecký, Jana Janková, Vítek Volhejn a Milan Macura, kteří již procestovali celý svět.

Pro starší a seniory je to neutuchající zábava, která až do pozdního věku může tříbit paměť a zušlechťovat ducha.

Historie bridže v Trutnově

Byl založen březen 1983. Od prvopočátku až do dnešní doby měl klub vždy jen kolem 30 členů a z toho více aktivních asi 15.  Zato vždy to byla společnost, která se uměla a umí bavit na úrovni hodné následování i když složení společnosti bylo vždy různorodé, jak věkový odstup, tak i profesní.

Rádi bychom mezi námi uvítali nové členy, kteří by dále s radostí hráli, tak krásnou hru jako je BRIDŽ.

Za bridžový klub Jan Ertner

 


Zajímavosti

 
Obrana proti 1 NT soupeřů
Landy konvence (ukradený stayman).
1 NT,   2 Trefy,   pas,  ???
Soupeř  1 NT,  zásah 2 trefy – Pozor nejsou trefy, ale rozloha min. 5-4 na drahých barvách a min. 11 figurových bodů (mělo by být 1A + 1K).
Druhý soupeř pasuje.
Reakce druhého obránce – tedy partnera. S drahým čtyřlistem licituje barvu tohoto čtyřlistu na příslušném stupni dle bodů na lince. 
S rozlohou 3-1 v drahých, licituje 2 v barvě drahého třílistu. 
S rozlohou 2-2, 3-2 , 3-3, v drahých licituje 2 kara jako dotaz na drahý pětilist zasahujícího. 
Bez drahého třílistu, se šestilistem trefovým pasuje. pokračování
CORONA VIR

Vážení priatelia,
najbližší turnaj na BBO bude dnes, vo štvrtok 26. 3. 2020
o 19:30. Ako hostiteľ bude uvedený nick td_cs, názov česko-slovenský.
Ďalšie turnaje budú pravidelne v pondelok, štvrtok a sobotu a/alebo v nedeľu.
Sledujte stránky
http://adamkubica.cz/BBO/BBOindex.html.
Na stránkach ČBS ste vyplnili formulár, kde ste uviedli svoj nick na BBO za účelom dopísania do zoznamu povolených hráčov. Rád by som vás upozornil, že tento formulár už nie je nutné vyplňovať znovu, ba práve naopak, je to krajne nežiaduce (niektorí hráči ho usilovne vyplňujú snáď pred každým turnajom, čo mi značne komplikuje život). Majte sa, Adam Kubica

Časopisy o bridži

 

sponzoři: město Trutnov

autor stránek: Janko Vratislav