Na úvodní stránku " O zbraních a výzbroji "

Historie a fakta

Bitva u Trutnova

Válečná statistika Tehdejší zbraně a výzbroj Válečná galerie 1866

 

Zbraně a výzbroj

Výstroj a výzbroj pruské armády

Jezdectvo a dělostřelectvo

Kyrysníci nosili kompletní kyrys s předním a zadním plechem, ale nebyl ochranou proti střelám. Řadoví kyrysníci nosili bílé ocelové přílby s hrotem. Čelní a týlový štítek byly lemovány mosazí. Kožený podbradník se šupinami. Vpředu u řadových orlice, u gardových hvězda, na nich se dal hrot nahradit ozdobným s ohonem žíní. Bílý kabát se zapínal na háčky a spony. Lemovky a výložky v barvě pluku. Šedé jezdecké kalhoty s červeným lampasem. Jezdecké boty vysoké a navrchu u gardy, u řadových naopak nižší a pod nohavicemi. Polní čepice bílé, s lemovkou v barvě pluku. K výzbroji perkusní pistole vz.1850 (pro olověné koule) a těžký palaš ruského nebo francouzského vzoru. Náboje v sumce na bílém řemenu přes levé rameno.

Huláni nosili čapku připomínající polskou konfederatku, vpředu ozdobena orlicí nebo gardovou hvězdou. Podbradník ozdoben šupinami.. Při slavnostech jako doplněk bílý žíněný chochol. Tmavomodrý kabát se dvěmi řadami k sobě se zbíhajícími knoflíků. Epolety s kovovými půlměsíci barvou odpovídaly dýnku čapky, manžety naopak límci. Barevné náprsenky se nosily jen o slavnostech. Stejnokroj doplňovaly šedé kalhoty s červeným lampasem. V zimě se oblékal navíc temně šedý plášť. V polní službě se nosily čepice pěchotního vzoru, ale s barvou okolku v barvě pluku. K výzbroji patřila pistole, šavle a kopí.

Dragouni nosili chrpově modré jednořadé kabáty, švédské manžety s dvěma knoflíky zdobené lemovkou plukovní barvy. Řemení bílé, šedé kalhoty přes boty, tmavošedé pláště. Přílby pěchotního typu s orlicí. Chrpově modrá polní čepice s okolkem v plukovních barvách. Výzbroj karabinou jehlovkou vz.1857 a šavlí jezdeckou, poddůstojníci měli pistoli místo karabiny.

Husaři měli černé srstnaté čepice z tulení kůže, důstojníci šedavé z vydří kožešiny. Vrch kryt převisem dýnka ze sukna. Podbradník se šupinami. Proti ztrátě v boji sloužila závěsná šňůra upevněná vlevo na bok, která se nechala upevnit pod límec kabátu. Vpředu oválná kokarda a případně i chochol. Vpředu buď gardová hvězda, nebo zvlněná stuha s heslem, u tělesných husarů pak umrlčí lebka. Atila s pěti řadami šňůr s olivkami, barva dle pluku. Šedé kalhoty s černým podsazením a červeným lampasem. V zimě šedý plášť. Výzbroj karabina nebo pistole, jezdecká šavle. Jako doplněk Säbeltasche tradičního tvaru, na závěsných dracounových řemenech u levého boku. Potažený červeným suknem s panovnickými iniciálami. Mužstvo ji mělo v černé barvě a méně ozdobenou.

Dělostřelci nosili tmavomodrý kabát vpředu červeně lemovaný a s jednu řadou žlutých knoflíků. Výložky, límce a manžety černé s červenou lemovkou. Řemení bílé. Rozlišení pluků pomocí žlutých čísel vyšitých na červených náramenících.. Přílba černá s koulí místo hrotu, která šla nahradit žíněným ohonem. Vpředu upevněna orlice. Mužstvo nosilo torbu z teletiny a tesák. 

Jízdní dělostřelci měli pistoli a lehkou jezdeckou šavli. Polní čepice pěchotního vzoru, ale s černým okolkem. 

Hlavní zbraní byly 4liberní (85mm) zadové ocelové kanóny vz.1864 systém Kreiner s klínovým závěrem a 6liberní (95mm) zadové železné kanóny vz.1861 systém Wahrendorf s pístovým závěrem. Střelivo jsou nárazové granáty s olověným pláštěm a kartáče, šrapnely nebyly používány. Téměř jednu třetinu počtu tvořily 12liberní (115mm) hladké zpředu nabíjené bronzové kanóny lehkého typu vz.1859 (systém generála von Hahna), které tvořily, mimo jiné, jízdní baterie. Střelivem byly kulové konkusní granáty a šrapnely, pro obranu též kartáče. Svým malým dostřelem však nemohly konkurovat zadovkám.

Pionýři měli stejné čepice a kalhoty jako dělostřelci. Tmavomodrý kabát s černým vyložením nahoře červeně lemovaným, manžety také červené. Knoflíky bílé. Rozlišení praporů podle žlutých čísel na červených náramenících., gardoví místo čísel měli bílé prýmky. Přílba klasická. Zbraní gardových zkrácená myslivecká jehlovka (pionýrská jehlovka vz.1865), u řadových stará předovka Minie, ráže18mm pro expanzní střely.. Pobočnou zbraní tesák s pilovými zuby na hřbetě.

Trén nosil tmavomodrý kabát s žlutými knoflíky, vpředu s bleděmodrou lemovkou. Egalizace opět bledě modrá.Důstojníci nosili pěchotní přílby, mužstvo kožené čáky, zdobené u řadových orlicí, u gardových buď hvězdou či zlatou orlicí. Výzbroj tvořily různé starší zbraně vyřazené od řadového vojska.

Zeměbrana nosila obvykle uniformy jednotek, které doplňovala, na hlavě však kožené myslivecké čako s oválným odznakem se zeměbraneckým křížem.

Jezdectvo mělo přílby s tímto znakem na orlici. Čepice pěchotního vzoru nesla zmíněný znak také. Výzbrojí byly většinou předovky Minie, jako pobočná zbraň různé starší vzory tesáků a šavlí.

Mara-Soft Copyright © 2001   

 

Na úvodní stránku - Historická fakta - Bitva u Trutnova - Válečná statistika
Výstroj a výzbroj - Galerie 1866O těchto stránkách - Novinky - dotazy
- Vyhledej