Na úvodní stránku " O zbraních a výzbroji "

Historie a fakta

Bitva u Trutnova

Válečná statistika Tehdejší zbraně a výzbroj Válečná galerie 1866

 

Zbraně a výzbroj

Výstroj a výzbroj pruské armády

Pěchota

Pěchota nosila tmavomodrý (švestkově) kabát s jednou řadou po 6 hladkých knoflících vypouklého tvaru, žluté barvy, pouze 1.gardový a gardový fyzilírský pluk měly knoflíky bílé. Stojatý límec nesl na sobě červené výložky, které zdobil u gardových pluků dvojitý bílý prýmek. Příslušnost k řadovým plukům se rozeznala podle barvy nárameníků a podle čísel na nich vyšitých. V blízkosti límce byl nárameník upevněn menším knoflíkem s číslem setniny. 

Gardové pluky se lišily také barvou a vyšitými panovnickými iniciálami. Nárameníky zavedeny krátce před válkou, u důstojníků byly vyplněny stříbrnou tkaninou s černými proužky. 

U generality použity pletené dracounové šňůry. Hodnost označovaly čtyřcípé hvězdičky.Tvar rukávových manžet a jejich zdobení rozlišoval řadovou pěchotu a gardové granátníky od gardové pěchoty a fyzilírů. Kožený opasek s mosaznou sponou s reliéfem pruské koruny a nápisem "Gott mit uns" nesl dvě kožené sumky na náboje (v každé 20), závěsník na poboční zbraň a hák na zavěšení přilby. K opasku se upevňovaly závěsné řemeny torby. Vše bylo buď bílé u granátníků a mušketýrů, nebo černé u fyzilírů. Nosily se tmavě šedé kalhoty s červeným lampasem, zasunuté do vyšších kožených černých holínek. K výstroji patřil tmavošedý plášť, nošený v létě stočený do bandalíru přes levé rameno. V torně kromě rezervního prádla a kazajky se nosily pomůcky pro údržbu zbraně, rezervní jehly a 2 plechové krabice s náboji. Na bocích nosil voják chlebník a polní láhev. V denním zaměstnání se navlékala modrá kazajka a plochá čepice bez kšiltu, ten byl spolu s podbradníkem jen u důstojnické. 

Pěchota měla modrou čepici s červeným obvodem a paspulkou ve švu. Vpředu upevněna plechová rozetka v černo - bílo - červené barvě. Důležitou součástí výstroje byly přílby charakteristického tvaru. Zhotovené z kůže, s kovovým hrotem nahoře ve tvaru jehlanu, nosily ji v různých obměnách všechny jednotky. Vpředu a vzadu opatřena štítkem, okraje olemované plechem. Podbradník pokryt kovovými šupinami. Hrot je nasazen na menší válcové části s větracími otvory, ta je upevněna k přílbě křížovým (jetelovým) plechem se 4 závlačkami. U gardy se nechal na přehlídky hrot odšroubovat od krčku a nahradit jiným s žíněným chocholem. Na přední části přílby je pevněna královská orlice, jejíž tvar je typický pro každou zbraň. Zajímavostí je, že velitelství 1.arm. sboru nařídilo svým vojákům načernit si orlice leštidlem na boty kvůli maskování.

Důstojníci měli stejné přílby, jen jejich jednotlivé prvky byly provedeny ozdobněji.. Kromě bodáku byly pobočnou zbraní pěchoty různé typy pěchotních tesáků u poddůstojníků zase šavle francouzského vzoru. U všech těchto zbraní bylo typickým mosazná litá rukojeť a kožená pochva. Mužstvo nosilo na tesáku vlněné třapce, důst. naopak dracounové černo-stříbrné. Barva krčku třapce u mužstva označovala příslušnost k setnině. Důstojníci nosili černo-stříbrný polní pás s dlouhými třapci. Výzbroj tvořily různé výrobní modifikace jehlovky vz.1849, zezadu nabíjené pušky ráže 15,4mm s válcovým závěrem a jehlovým zažehnutím roznětky v papírové patroně. Střela olověná žaludového tvaru.

Myslivci nosili tmavozelený vpředu červeně lemovaný kabát se žlutými knoflíky. Na zeleném límci byly červené výložky, u gardových ozdobené žlutými prýmky. Na náramenících bylo číselné označení praporů. Na hlavě měli myslivci černou koženou čáku s čelním a týlovým štítkem. Podbradník byl kožený u důstojníků zdobený kovovými šupinami.. U gardových zdobila čáku gardová hvězda, u řadových orlice. Nad tím byla upevněna oválná protáhlá kokarda s černým středem. Polní čepice se od pěchotní lišila jen zelenou barvou sukna. Pobočnou zbraní byl opět tesák, ale se štíhlejší rukojetí a esovitou záštitou. Zbraní byla myslivecká jehlovka vz.1854 s vysunovacím píkovitým bodákem.

Také gardoví střelci nosili tmavozelené kabáty s červenými nárameníky, vpředu s červenou lemovkou a žlutými knoflíky.Dále šedé kalhoty a polovysoké holínky. Na hlavě černé kožené čáko s bílou gardovou hvězdou. Černé rukávové manžety se zelenou vložkou s třemi knoflíky. Výložky lemované červeným suknem. Výzbroj tvořila fyzilírská puška vz.1860.

Mara-Soft Copyright © 2001   

 

Na úvodní stránku - Historická fakta - Bitva u Trutnova - Válečná statistika
Výstroj a výzbroj - Galerie 1866O těchto stránkách - Novinky - dotazy
- Vyhledej