BITVA O BRITÁNII

Václav Večeře


Narodil se 24. července 1918 v obci Vidlatá Seč u Litomyšle a od roku 1951 pracoval a žil na Trutnovsku. Václav VečeřeVáclav večeře se vyučil číšníkem v Praze na Wilsonově nádraží, po vyučení se mu podařilo získat pracovní smlouvu na zkušenou ve Francii v Grandhotelu ve Vittel po skončení sezóny pracoval ve dvou dalších podnicích v Paříži a těsně před válkou v Alpách. V říjnu 1939 byl povolán do československé branné moci, prezentován u náhradního tělesa v Agde a vtělen k 1. pěšímu pluku. V únoru 1940 byl zařazen do kulometné poddůstojnické školy, kterou 26. dubna 1940 absolvoval jako první ze 146 frekventantů. Byl povýšen na svobodníka a přemístěn k letecké skupině v Adge. Z přístavu Port Vendres odjel 24. června 1940 na lodi Appapa přes Gibraltar do Anglie. 7. července připlul do Liverpoolu a odjel do tábora v Cholmondeley Park. Byl přijat do RAF VR jako AC2 u čs.depot RA Cosford. V červenci 1941 byl už jako desátník zařazen do školy pro kuchaře, v srpnu téhož roku byl přemístěn jako kuchař k 312. peruti RAF Ayr ve Skotsku. Od února 1943 sloužil jako kuchař u čs. depot RAF v St. Athan, pak u 311. peruti RAF v Tainu a po skončení války na základně RAF v Manstonu.

17. září 1945 se vrátil do vlasti, byl přidělen k MNO Praha. Po krátkém pobytu v Anglii, kde došlo k rozchodu s jeho manželkou, se natrvalo vrací do Československa, oženil se a začal pracovat jako v bílem plášti a černé čepiči dole Václav Večeřa Francie v Adge 1940 vrchní v Karlových Varech v hotelu Wilson a pak v hotelu Otava. V roce 1951 nastoupil k Jáchymovským dolům jako vedoucí závodní kantýny, ve stejné funkci pak pracoval i v Trutnově. Na vánoce roku 1958 přešel k podniku Restaurace a jídelny Trutnov jako vrchní o rok později jako vedoucí hotelu Varšava v Trutnově. Zemřel v Trutnově 27. srpna 1989.

K jeho vyznamenáním patří Československý válečný kříž 1939. čs. medaile Za chrabrost, čs. medaile Za zásluhy II. stupně, čs. pamětní medaile - F-VB, Defence Medal a War Medal. 1. července byl povýšen do hodnosti majora letectva in memoriam.

 
 

Na úvodní stránku webu
Jak odcházeli   -   Lodní transporty   -   Bitva o Británii   -   Nálety na Německo
Bitva o Atlantic   -   Letci 311 perutě   -   O těchto stránkách - Obrazová galerie