BITVA O BRITÁNII

Antonín Kašpar


O Antonínu kašparovi, který v průběhu 2. světové války ve Velké Británii zahynul, máme málo údajů. Narodil se 14. ledna 1915 (někdy je uváděn i rok 1914) ve Velkých Svatoňovicích, vystudoval reálné gymnázium s maturitou a učitelský ústav. Vyučování dětí se také stalo jeho povoláním. V roce 1918se odstěhoval do Antonín Kašpar Jičína a odtud později do západních Čech. Byl aktivním členem Západočeského aeroklubu, účastnil se leteckých dnů a jeho jméno je uvedeno v Plzni na desce padlých členů tohoto aeroklubu.
V létě 1939 přešel hranice do Polska, 25. července se dostal vlakem z Krakova do přístavu Gdyně a odtud následující den odjel lodí Castelholm do Franci. 1. srpna přijel do přístavu Calais, odjel do Paříže, kde čekal na vyřízení žádosti o vstup do Cizinecké legie. V lednu 1940 byl přidělen k B.A. Avord, kde byl zařazen do stíhací školy. Po pádu a kapitulaci Francie se dostává do Anglie. V červenci 1940 byl přijat do RAF VR jako P/o u čs. depot RAF Cosford, v Škola pro spolupráci s armádou 2 z leva A.Kašpar listopadu je přemístěn k 4.FPP Kemble, kde působil jako zalétavací pilot. Od 3. do 16. května 1941 byl přemístěn k 1. S. of A.C. v Old Sarum, což je škola pro spolupráci s armádou. 21. května 1941  byl opět přemístěn k 1. SS (Signal School) Cranwell. 10. července 1941 zahynul jako cvičný pilot. U jednotky Signal School létal s letouny, které sloužily pro výcvik školících se budoucích radiotelegrafistů. Havárie se stala na letounu Proctor P 6275, s nímž se při ostré zatáčce v mlze dostal do nízké rychlosti a zřítil se.

Je pohřben na hřbitově St. Andrew Cranwell, Lincoln, 2-C-128. Jeho československá hodnost byla podporučík letectva v záloze, britská P/O. 1. června mu byla udělena hodnost podplukovníka in memoriam.

 Naši letci v Anglii: 
 Antonín Kašpar, Jiří Bauer, Jan Pick, Jaromír Střihavka ,Václav Večeře

 
 

Na úvodní stránku webu
Jak odcházeli   -   Lodní transporty   -   Bitva o Británii   -   Nálety na Německo
Bitva o Atlantic   -   Letci 311 perutě   -   O těchto stránkách - Obrazová galerie