BITVA O BRITÁNII

Z Francie do Velké Británie


Když byla v létě 1940 hitlerovskými vojsky poražena Francie, prohlásil britský ministerský předseda Winston Churchil:" Bitva o Fancii skončila, bitva o Anglii teprve začne!" Od 7. července do 10. října 1940 flotily německých bombardérů, doprovázených stíhači, pustošily anglická města a především Londýn, připravovaly německým pozemním a námořním jednotkám zahájení invaze na britské ostrovy. Cílem útoku byla letiště v jižní, východní a střední 310čs.stíhací peruť Duxford 1940 Anglii, lodě a konvoje v kanálu La Manche, továrny na letadla, velké sklady olejů v ústí řeky Temže a řada dalších strategických míst, jejichž zničení mělo ochromit život této země. Tyto čtyři měsíce těžkých denních i nočních náletů vstoupily do historie 2. světové války jako "Bitva o Britanii". Poprvé v historii závisel její průběh a letectvu - Britském královském letectvu RAF a německém Luftwaffe. Letecké bitvy o Británii se českoslovenští letci zúčastnili jednak jako piloti československých stíhacích a bombardovacích perutí, ale i jako stíhači u jiných perutí.
- piloti 310. čs. stíhací perutě založené 12. července 1940 v Duxfordu
  a poprvé nasazené do boje 26. srpna 1940
- piloti 312. čs. stíhací perutě utvořené 5. září 1940, která byla
  poprvé v boji 12. října 1940
- dále 25 stíhacích pilotů u britských perutí a 303. polské squadrony
nepřímo se této bitvy zúčastnila i 311. čs. bombardovací peruť (vznikla 2. srpna 1940), která provedla svůj první operační nálet na seřazovací nádraží v Bruselu již 10. září 1940.

Českoslovenští piloti sestřelili 56 nepřátelských letadel, pravděpodobně sestřelili nebo poškodili dalších 20 letadel. Celkem se Bitvy o Británii zúčastnilo 87 československých stíhačů, mezi nimiž byl i Jaromír Střihavka ze Dvora Králové - Lipnice. Sedm československých pilotů v této bitvě padlo.

Naši letci v Anglii: 
 Antonín Kašpar, Jiří Bauer, Jan Pick, Jaromír Střihavka ,Václav Večeře

 

 
 

Na úvodní stránku webu
Jak odcházeli   -   Lodní transporty   -   Bitva o Británii   -   Nálety na Německo
Bitva o Atlantic   -   Letci 311 perutě   -   O těchto stránkách - Obrazová galerie