Bridž je jako život.
Uděláš-li špatné rozhodnutí,
prohraješ!

Čtvrtky v restauraci U Kopeckých v 17:00 h.

 

2. lekce – zahájení

 
jg

Zahájení

Cílem licitace je dosáhnout nejlepšího závazku. To je dosáhnout co nejvyššího skóre pro naši linku nebo co nejnižšího pro soupeře. Jak později uvidíme, nejde tedy jen o to vylicitovat nejlepší závazek z našich karet, ale také o to, abychom neztratili v partii více, než je nutné. V několika dalších kapitolách se však zatím budeme zabývat jen licitací jedné linky.

Mějte na paměti, že barevný závazek má smysl hrát, máme – li převahu trumfů. Z třinácti karet dává 8 dostatečnou výhodu pro naší linku. Na menší počet trumfů není většinou výhodné hrát barevný závazek a je lepší skončit v beztrumfovém. Licitujte tedy napřed své nejdelší barvy a pamatujte, že je důležité kolik karet v barvě máte s partnerem dohromady.

Stupeň

Bodů

1

19

2

21

3

23

4

25

5

27

6

31

7

35

Stejně tak je potřeba mít pro hru dostatečnou sílu pro splnění závazku. Ukážeme si jednoduchou cestu jak ohodnotit sílu listu. Počítáme A=4, K=3, Q=2 a J=1 bod. Celkem jsou 4 barvy po 10 bodech, tedy 40 bodů v partii. Na to, abyste zahájili licitaci, potřebujete mít alespoň 12 bodů, to je o trochu více než průměr na hráče. A jakou sílu potřebujete na splnění závazku? To záleží na mnoha okolnostech, ale v zásadě platí pro barevný závazek při 8 trumfech na lince následující tabulka (vlevo):

Na BT závazky je obvykle potřeba tak o 2 body více. Snažte se, pokud na to máte karty, vylicitovat celoherní závazek. Tedy 3 BT, 4  nebo 4 , 5 ♣ nebo 5 . Za ty je zvláštní prémie. Stejně tak je prémie za vylicitování malého (6) nebo velkého (7) slemu.

Zkušení hráči mají dohodnut přesný význam mnoha hlášek a sledů, aby mohli co nejpřesněji zjistit, jaké jsou jejich barvy a jakou mají sílu. Tím určí, jaký závazek je optimální. My si ale na začátek ukážeme velmi jednoduchý systém, který povede ve velmi krátké době k rozumným výsledkům. Nepokrývá samozřejmě všechny situace, ale můžete jej postupně doplňovat podle některé z učebnic, které jsou u nás na trhu. Tento systém, který vychází ze Standard American, si v dalších lekcích upřesníme.

Zahájení  (ze dvou stejně dlouhých barev vyberte vyšší):

15 – 17 bodů, pravidelná rozloha Zahajte 1 BT
12 – 20 bodů, alespoň 5 – list nebo Zahajte 1 nebo 1
12 – 20 bodů, ostatní listy Zahajte lepší levnou (může to být i třílist)
21 – 23 bodů, pravidelná rozloha Zahajte 2 BT
21 a více, ostatní listy 2 (umělá hláška neříkající nic o trefech)
 

 

sponzoři: město Trutnov

autor stránek: Janko Vratislav